Мета:
закріпити, узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “ Давній Єгипет», перевірити, як учні
засвоїли програмовий матеріал, основні історичні терміни, поняття, події;
розвивати історичне та логічне мислення, зв’язну мову, навички роботи з картою,
історичними документами; виховувати любов до предмета, почуття
відповідальності, справедливості, дружби.
Тип уроку :
урок узагальнення і систематизації знань.
Форма уроку : гра –
подорож.
Обладнання: плакат «Давній
Єгипет», шкільні історичні
атласи, завдання
для
перевірки знань(тести), картки з
індивідуальним завданням, політична карта світу, атлас, матеріали для проведення
гри.
Хід уроку
I . Організаційна частина
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Протягом
декількох уроків історію якої держави ми разом вивчали?
На першому занятті ви ознайомилися з
географічним положенням цієї країни , а потім продовжили свою мандрівку в її
далеке загадкове минуле. Крок за кроком піднімалися вище й вище вгору,
здобуваючи нові знання , нарешті вивчена тема остання і ви – на вершині. Щоб
краще збагнути, осягнути велич, могутність і культуру Єгипетської держави, а
також усвідомити причини її занепаду, ми здійснимо « подорож у часі» і побуваємо
у Давньому Єгипті. На уроці ви зможете перевірити свої знання з теми, закріпити
основні історичні терміни і поняття, відтворити хронологічні рамки вивченого
періоду, попрацювати з історичним документом. Наприкінці подорожі ви маєте
відповісти на запитання: « Який скарб найдорожчий»?
Урок буде
незвичайний. Щоб він був ефективним, нам необхідно обрати:
1)
Експертів, які
будуть спостерігати за подіями на уроці, вестимуть облік змагання.
2)
Помічників.
Умови і
завдання подорожі:
2
1.
Час на проходження
маршруту – 30 хв.
2.
Заробити
якнайбільше пірамідок за правильні відповіді.
3.
Знайти скарб.
4.
Відповісти на
запитання: « Який скарб найдорожчий?»
Діти, перш ніж
ми вирушимо у
подорож, нам неохідно
повторити саме важливе
з теми. До того ж вам
надійшов лист від історика-єгиптознавця, у якому
нас націлюють на
знання з теми. Та
ось він, читайте (
Додаток №1).
А щоб фортуна вам
посміхнулася, візьміть у мандрівку знання, силу волі, вихованість, прагнення до
перемоги, не завадить і вірний товариш, що виручить у скруті. Отож, уперед!
III. Основна частина
I
етап. У храмі фараона Рамзеса II,
вирізьбленому в скелі, на вас чекає скарб. Але дістатися до нього можна, лише
пройшовши підземний лабіринт. Спробуйти дійти до нього, але будьте обережними!
Час проходження – 3 хв.
Я ознайомлю вас із проходженням Лабіринту. (Учитель зачитує уривок із твору Б. Пруса «Фараон», с. 515—516) ( Додаток № 2).
Я ознайомлю вас із проходженням Лабіринту. (Учитель зачитує уривок із твору Б. Пруса «Фараон», с. 515—516) ( Додаток № 2).
Учні уважно розглядають лабіринт і вирішують,
який шлях обрати. Обравши, ставлять стрілку покажчик.
II етап. Вам потрібно протягом 2 хв.
поставити у відповідність дату і подію.( Усі події і поняття розташовані у
правильному порядку, але на момент роботи в командах їх необхідно змінити). (
Додаток № 3 ).
III етап. Дати
визначення історичним поняттям. ( Додаток № 4 ).
IV етап. Але яка
подорож без карти? Тому наступне випробування : назвати тогочасні головні міста
(письмово). Потім показати експертам на політичній карті
сучасний Єгипет і назвати , столицю країни; робота з контурною картою ( карта під
час занурення у
воду втратила колір,
відновіть її). Час – 2 хв. Команди одночасно виконують однакові
завдання. ( Додаток № 5 ).
3
V етап. Добре впорались і з цим завданням. Проте час знову в дорогу!
Шлях до мети скоротиться, якщо ви за 3 хв. дасте якнайбільше правильних
відповідей,
користуючись
сигнальними табличками: а,б,в. Експерти
уважно слідкують за відповідями учасників і ведуть чіткий облік. Тести (
учитель подає певний сигнал – команди піднімають сигнальні таблички) (
Додаток № 6).
VI етап. Добре
впорались із випробуваннням , молодці! ( Оцінювання. За правильну відповідь – 1
пірамідка. ) Вам
відомо, що одним із чудес світу, якими уславився Єгипет, є піраміди. Отже,
наступні перешкоди пов’язані саме з ними. За 3 хв. ( письмово)
поясніть слова Т.Шевченка ( команди одночасно виконують однакові завдання). (
Додаток № 7).
Вам під
силу вирішити будь – яке завдання. Ви і з цим успішно впоралися.
VII етап. Крім пірамід у
Єгипті є ще одна мовчазна пам'ятка древньої цивілізації — це Сфінкс. (Учитель
зачитує уривок із твору Б. Пруса «Фараон», с. 443). Отож, «батько жаху» пильно
охороняє скарби фараонів і лише той продовжить свою мандрівку, хто подолає
наступну перешкоду. За 4 хв. прочитати зашифрований документ і пояснити його
зміст, використовуючи таблицю з ієрогліфами.
( Додаток № 8).
VIII етап. Мандруємо далі. І знову випробування. Вам потрібно за 2 хв. скласти
ієрархічну драбину Єгипетської держави . ( Фараон, вельможі, жерці, чиновники,
воїни, селяни, ремісники, раби) ( Додаток № 9).
Подолана остання перешкода.
-
Щ о ж
за скарб захований у скрині?
Команда переможець відкриває скриньку, де лежить
скручений сувій з написом: « Немає скарбів, дорожчих за освіту, і, поки можеш,
ці скарби збирай»!
IV. Підсумок уроку та оцінювання навчальних досягнень.
Експерти підбивають підсумки подорожі.
Відзначають кращих мандрівників.
За роботу в групах
вчитель виставляє оцінки відповідно до набраних пірамідок.
4
Учитель. Ось і
закінчився наш незвичайний урок. Та народ Єгипту залишив про себе згадку, про
яку українська поетеса Леся Українка сказала:
І кожна цегла,
статуя, колона,
Мережечка , різьба
і малювання
Незримими устами
промовляє:
« Мене створив
єгипетський народ
І тим навік своє
імення вславив.
V. Домашнє завдання.
Скласти
розповідь « Моє враження від подорожі до стародавнього Єгипту».
Лабіринт.
Він був теж побудований Аменем-хетом і мав форму велетенської підкови, що займала
ділянку землі в тисячу кроків завдовжки і шістсот завширшки. Будівля ця була найбільшою скарбницею Єгипту. У ній
покоїлися мумії багатьох прославлених
фараонів, знаменитих жерців, полководців,
будівельників, а також опудала священних
тварин, особливо крокодилів. Тут зберігалися накопичені протягом століть багатства єгипетського царства, про
які в наш час важко навіть скласти собі уявлення. Лабіринт не був недоступним зовні і не дуже
пильно охоронявся:
охорону його становив лише невеликий караул солдатів жрецької армії і декілька жерців випробуваної чесності.
Безпека скарбниці ґрунтувалася,
власне, на тому, що, за винятком декількох
осіб, ніхто не знав, де шукати її серед Лабіринту,
що складався з двох ярусів, — надземного і підземного, в яких налічувалося по
тисяча п 'ятсот кімнат).
3000 р. до н.е.
|
Об’єднання Верхнього і Нижнього Єгипту
|
Середина ХV ст. до н.е
|
Роки правління Тутмоса III
|
ХI ст. до н.е.
|
Розпад Єгипту
|
Бл. 3730 р. до н.е.
|
Піраміда Хеопса
|
Більше 5 тис. років тому
|
Виникла писемність
|
Держава
|
|
Фараон
|
|
Дельта
|
|
Ієрогліфи
|
1. Єгипет розташований у :
а) Австралії;
б) Африці;
в) Антарктиді.
2. Річка, що протікає через
Єгипет:
а) Дунай;
б) Амазонка;
в) Ніл.
3. Єгипетський очерет:
а) пальми;
б) папірус;
в) пергамент.
4. Пристрій для
поливання землі на пагорбах:
а) шафадуши;
б)
шадуфи;
в) шашифади.
5. Назви
єгипетських областей:
а) мон;
б) омн;
в) ном.
6. Цар називався:
а) імператор;
б) фараон;
в) цезар.
По голому піску стоять
По шнуру піраміди в ряд,
Мов фараонова сторожа,
І ніби фараонам знать
Вони дають, що правда Божа
Встає вже, встала на землі,
Щоб фараони стереглися.
«Ось і сфінкс —
це дітище жерців! Скільки б разів я не бачив його, вдень
або вночі, завжди мене цікавило питання: що це таке і для чого? Що таке
піраміди, я розумію. Спорудженням пірамід могутній фараон хотів показати свою
силу або,
що,
можливо, розумніше, хотів забезпечити собі вічне життя в потойбічному світі, яке
б не потурбував жоден ворог або злодій. Але сфінкс? Звичайно,
це емблема священної касти жерців: велика мудра голова і левові кігті...
Огидний ідол, дволикий і неначе гордий тим, що ми поряд з ним подібні до
сарани. Не людина, не тварина, не камінь... Що ж він таке? Яке його
призначення? А усмішка... Дивуєшся непорушності пірамід — він
посміхається, йдеш поговорити з трунами — він теж
посміхається. Чи зазеленіють поля Єгипту, або шифон пустить у всі кінці своїх
вогненних скакунів,
чи невільник шукає свободи в пустелі, або
Рамзес Великий переслідує переможені народи, — у нього для всіх одна й та ж
млява посмішка. Дев 'ятнадцять
династій пройшли перед ним, як тіні, а він посміхається... і посміхався
б, якби навіть висох Ніл і Єгипет зник під
пісками. Ну хіба це не чудовисько,
тим більше жахливе, що в нього
покірлива людська подоба ? Вічний, він ніколи не знав жалю до тлінного
світу»
Комментариев нет:
Отправить комментарий