Мета: формувати в учнів поняття «правовідносини»,
«правоздатність», «дієздатність», ознайомити учнів зі структурою правовідносин,
формувати вміння аналізувати факти життя з позиції наявності правовідносин та
можливості своєї участі в них.
Обладнання: схеми «Структура правовідносин», «Юридичні факти»,
картки з назвами «Правовідносини», «Правоздатність», «Дієздатність».
Основні поняття: правовідносини, правоздатність, дієздатність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Завдання
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу
Поняття, види
правовідносини та їх структура
Учитель аналізує наведені приклади, вказавши, що в усіх цих випадках
мають місце правовідносини.
Правовідносини — суспільні відносини, які
регулюються нормами права.
Робота в малих группах з використанням схем «Види правовідносин» (с. 56
підручника)
Проаналізувати одну із ситуацій, які було запропоновано на початку уроку,
та визначити, до якого виду правовідносин належать наведені ситуації.
Запитання для
розбору в групах
1. Скільки учасників брало участь у правовідносинах, які виникли в
ситуації, про яку йдеться?
2. Які права та обов’язки мають учасники правовідносин?
3. В якій галузі виникли правовідносини, про які йдеться? Під час визначення виду
правовідносин за розподілом прав та обов’язків між ними важливо звертати увагу
не лише на кількість учасників правовідносин, а й на обсяг прав та обов’язків
учасників правовідносин. Односторонніми є не
ті правовідносини, в яких бере участь лише одна сторона, а ті, в яких один з
учасників має лише права, а інший лише обов’язки.
Склад правовідносин
Робота в малих
группах з використанням схеми «Склад правовідносин» (с. 57 підручника)
Завдання групам
Продовжити аналіз ситуацій.
1. Хто брав участь у подіях (є суб’єктом правовідносин)?
2. Чого стосувалися події (що є об’єктом правовідносин)?
3. Які права та обов’язки виникли чи змінилися/припинилися в учасни-
ків правовідносин?
4. Які події безпосередньо відбулися?
Коментар вчителя
Визначивши учасників ситуації, ви з’ясували суб’єктів правовідносин.
Те, щодо чого виникли правовідносини, є об’єктом правовідносин. Події,
які відбулися, права та обов’язки учасників правовідносин складають їх
зміст. У ч и т е л ь. Учасниками правовідносин можуть бути фізичні та юридичні
особи. Фізична особа — людина.
Юридична особа — організація, створена та
зареєстрована у встановленому законом порядку.
Правосуб’єктність — здатність фізичних чи юридичних
осіб у встановленому порядку бути суб’єктами правовідносин (суб’єктами права),
мати юридичні права та обов’язки. Правоздатність — здатність особи мати визначені
законом права та обов’язки, брати участь у правовідносинах.
Дієздатність — можливість особи власними
діями створювати, припиняти, змінювати юридичні права та обов’язки.
Юридичні факти
Робота в малих групах
Продовження роботи в малих групах з використанням схеми «Юридичні факти»
(с. 60 підручника).
Запитання для розбору в групах
2. До якого виду юридичних
фактів вони, на вашу думку, належать?
Коментар вчителя
Юридичні факти — життєві обставини, внаслідок
яких виникають, змінюються, припиняються правовідносини.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання
2. Назвіть елементи складу
правовідносин.
3. Наведіть приклади
правовідносин, в яких беруть участь юридичні та фізичні особи, та визначте в
них елементи складу правовідносин.
4. У наведених прикладах
визначте, у який спосіб проявилися правоздатність та дієздатність.
Комментариев нет:
Отправить комментарий